Sundhed

Østjyllands Meditationsforening
Anders Breindahl
E-mail: a.breindahl@gmail.com
Facebook: facebook.com/ Østjyllands Meditationsforening
(Tirsdag morgen i lige uger og tirsdag eftermiddag i ulige uger)

FOA Seniorklub
Kirsten Lind
E-mail: kirstenlind@outlook.dk
(Udvalgte mandage formiddage og tirsdage eftermiddage)

Fnuggeline Aarhus (For svært overvægtige kvinder)
Inger Dynesen
Tlf.: 26 28 84 32
E-mail: inger.dynesen@gmail.com
(Mandag aften i lige uger)

Scleroseforeningens selvhjælpsgruppe (Lokalafdeling Aarhus/Skanderborg)
Anette Abildgård
E-mail: anetteabild@gmail.com
(Mandag eftermiddag)

Netværksgruppe Herreklubben, Scleroseforeningen
(Lokalafdeling Aarhus/Skanderborg, kun for scleroseramte
mænd)
Bendt Strandby Andersen
E-mail: bendta38@hotmail.com
(1. mandag i måneden – aften)

Support Group Aarhus/The McGuire Programme in Scandinavia
Pia Danesol
Tlf.: 21 49 09 85
E-mail: PiaDanesol@hotmail.com
Hjemmeside: www.mcguireprogramme.com/da
(Mandag aften)

Gruppen for demenspårørende
Bente Hedelund
E-mail: bente.hedelund40@gmail.com

Aarhus Døveforening (Møder for døve)
Conny Skyt Pedersen
E-mail: df.formand@gmail.com

Hjernesagen
Lars Spliid
E-mail: larsspliid@gmail.com
(En gang månedligt – eftermiddag)

Osteoporoseforeningen (Lokalafdeling Aarhus)
Inger Raben-Pedersen
E-mail: d163902@dadlnet.dk
Hjemmeside: www.osteoporose-f.dk

Midtvejsklubben (Social samvær for førtidspensionister)
Hanne Valdbo
E-mail: hanne.valdbo@gmail.com
(Tirsdag eftermiddag)

Erfagruppen Midtøstjylland FDDB (Erfaringsudveksling for døv/blind, syn/hørehæmmede)
Niels Henrik Jørgensen
E-mail: nhenrik@privat.dk
(Sidste tirsdage i måneden – formiddage)

Diabetesforeningen (Lokalafdeling Aarhus)
Marianne Tind
E-mail: marianne.ting@gmail.com
(Udvalgte tirsdage – aften)

Netværksgruppe for epileptikere
Lene Ward
E-mail: leneward51@gmail.com
(Onsdag aften)

Sclerosecafé (Social samvær)
Birgitte Mostrup
E-mail: bogsmostrup@gmail.com
(Onsdag aften i ulige uger)

Aarhus type 1 (netværk for type 1diabetikere)
Lene Guldager
E-mail: guldager61@gmail.com
(Udvalgte torsdage aftener)

Conscious Livning
Diana Poulsen
E-mail: diana.poulsen.mail@gmail.com
(1. torsdage aftener i måneden)

Falun Dafa (Meditation)
Zhou Zhou Wang
E-mail: wang@klinikwang.dk
(Lørdag eftermiddag)